Umiejętność fotografowania wnętrz przydaje się nie tylko architektom. W ten sposób możesz pokazać np. swoje biuro, przestrzeń kawiarni, restauracji hotelowej, sali konferencyjnej podczas warsztatów. Tak naprawdę dobre fotografie to skuteczna metoda promocji dowolnego biznesu. Przy ich pomocy stworzysz atrakcyjny wizualnie content na stronę internetową, firmowy blog czy do social mediów. Jak więc fotografować wnętrza, aby kadry wyszły świetnie? Przeczytaj nasz praktyczny poradnik!
Fotografia wnętrz ? co musisz wiedzieć?
Aby wykonać dobre ujęcia, oprócz profesjonalnego sprzętu przyda Ci się jeszcze trochę kreatywności, a także znajomość podstawowych zasad, jakimi rządzi się fotografia wnętrz, szczególnie hotelowa. Na co dokładnie zwracać uwagę? Oto kilka wskazówek idealnych na start!
Fotografuj wnętrza w świetle dziennym
Najlepsze kadry wychodzą za dnia, kiedy do budynku wpada dużo naturalnego, białego światła. Pomieszczenia wydają się wtedy przestronne, jasne, świeże. Przestrzeń za oknem dodatkowo buduje klimat zdjęć. Z kolei fotografując wnętrza przy sztucznym oświetleniu, jakość bywa znacznie słabsza ? tutaj sporo zależy od rodzaju aparatu. Szczególnie jeśli nie dysponujesz profesjonalnym sprzętem, fotografie po zmroku mogą wyjść dość przeciętnie. Często są ziarniste, a do tego mało ostre.
Po drugie ? światło lamp ma zazwyczaj ciepły, żółty kolor. Co więcej, czasami w pomieszczeniu jest kilka żarówek o różnej temperaturze barwowej. Właśnie dlatego przy sztucznym oświetleniu kolory na zdjęciach najczęściej są przekłamane. To akurat da się nieco poprawić przy pomocy programu graficznego. Dobierając odpowiednio balans bieli, redukując intensywność niektórych barw, a podbijając inne, możesz sprawić, że kolorystyka będzie bardziej naturalna.
Pilnuj perspektywy ? zwróć uwagę na linie poziome i pionowe
Obiektyw w aparacie fotograficznym jest bardzo wrażliwy na każde odchylenie osi optycznej od poziomu. Jak więc zrobić dobre zdjęcie?
- Ustaw się równo ? idealnie naprzeciwko fragmentu wnętrza, który chcesz sfotografować.
- Zwróć teraz uwagę np. na listwę przypodłogową czy brzeg półki ? linie poziome to Twój horyzont. Pilnuj, żeby przebiegały równolegle do górnej/dolnej krawędzi kadru.
- Z kolei fotografując róg pomieszczenia, patrz na piony ? czyli np. boczna ściana regału powinna układać się równolegle do prawej/lewej krawędzi kadru.
Nie ograniczaj się do tego, co oczywiste
Szukaj ciekawych ujęć, eksperymentuj z perspektywą, dostrzegaj detale ? fotografia wnętrz lubi nietypowe akcenty. Zamiast np. robić zdjęcia na stojąco, przykucnij. Albo sfotografuj pomieszczenie zza uchylonych drzwi, a może celowo pod kątem? Słowem ? baw się aparatem, poszukaj innego, trochę mniej oczywistego punktu widzenia!
Stwórz z nami własną fotoopowieść!
Za jasne, zbyt ciemne, krzywe ujęcia da się nieco poprawić ? większość programów do obróbki ma opcję korekty kolorystyki i perspektywy. Jednak dobra fotografia powstaje tak naprawdę w momencie naciśnięcia spustu migawki. Przy pomocy aplikacji graficznych można ją dodatkowo podkręcić, ale żadne oprogramowanie nie zmieni słabego ujęcia w świetne. Profesjonalne sesje zdjęciowe dla biznesu zamówisz w LightMouse. Tworzymy m.in. fotografie wnętrz hotelowych, produktów, fotorelacje z eventów oraz wiele więcej ? sprawdź!